Designed by legendary designer Marc Newson, the MND is a 316 marine grade stainless steel grate with a tessellated triangles pattern that boldly compliments modern designs.
| Product Code | 100MNDiCO20 |
| Range | 100mm |
| Kit Type | Fixed Length |
| Channel Width | 106mm |
| Channel Depth | 23mm |
| Length(s) | 900 mm, 1000 mm, 1200 mm, 1500 mm |
| Channel Material | Stainless Steel |
| Greentag | |
| Watermark | |
| Compatible Pipes | DN40, DN50, DN65, DN80, DN100 |
| File | File Size | Download |
|---|---|---|
| Product Specifications | download Download | |
Bathroom Guide |
||
| 100i20 MTL CO Bathroom Guide | (350.2 KB) | download Download |
Concrete Guide |
||
| 100i20 MTL CO Concrete Guide | (121.2 KB) | download Download |
Threshold Guide |
||
| 100i20 MTL CO Threshold Guide | (110.4 KB) | download Download |
Timber Floor Guide |
||
| 100i20 MTL CO Timber Guide | (113.8 KB) | download Download |
| File | File Size | File Type | Download |
|---|---|---|---|
| Drain Channel Stormtech SS Channel2 BSS Grate Fixed Length | (913.8 KB) | ZIP | download Download |
Linear drains require only one gradient fall, while floor wastes require a four-way gradient fall. Linear drains also allow for larger format tiles and hobless shower designs.
Stormtech products are made from low embodied carbon 316 stainless steel, low embodied carbon anodized aluminium, and certified Best Environmental Practice PVC.
Linear drains sit above the waterproofing layer. Waterproofing must be installed by a qualified/ licensed professional.
PVC kits are lighter and easier to cut, while stainless steel kits are recommended for outdoor use due to greater durability under UV and extreme conditions.