Stainless steel linear drain grate and channel modular kit designed for architectural applications. Suitable for internal and external wet areas.
Stainless steel kits feature an oversized channel with pre-punched outlet, allowing self-selection of outlet position before cutting down channel to size upon assembly. Kit contents include channel section, grate section, 2x end caps, and outlet extender. See our guide to kit components for more info
| Product Code | 65PASi25 |
| Range | 65mm |
| Kit Type | Modular Kit |
| Channel Width | 72mm |
| Channel Depth | 27mm |
| Length(s) | 900 mm, 1000 mm, 1200 mm, 1500 mm, 1800 mm, 1900 mm, 2000 mm |
| Channel Material | Stainless Steel |
| Greentag | |
| Watermark | |
| Compatible Pipes | DN40, DN50, DN65 |
Grates longer than 1500mm supplied in sections. Channels over 3000mm supplied in sections with joiner. +/-2mm tolerance on dimensions.
| File | File Size | Download |
|---|---|---|
| Product Specifications | download Download | |
Assembly Guide (Over 2m) |
||
| 65i over 2m kits 9 0 | (188.9 KB) | download Download |
Assembly Guide |
||
| 65i25 Assembly 3 | (93.9 KB) | download Download |
Bathroom Guide (Under 2m) |
||
| 65i25 bathroom Kits under 2m 5 | (586.8 KB) | download Download |
Concrete Guide |
||
| 65i25 Concrete 0 0 | (266.6 KB) | download Download |
Threshold Guide |
||
| 65i25 threshold 0 0 | (134.6 KB) | download Download |
Timber Floor Guide |
||
| 65i25 timber 0 0 | (218.4 KB) | download Download |
| File | File Size | File Type | Download |
|---|---|---|---|
| Drain Channel Stormtech SS Channel2 BSS Grate Modular Kit | (914.8 KB) | ZIP | download Download |
Linear drains require only one gradient fall, while floor wastes require a four-way gradient fall. Linear drains also allow for larger format tiles and hobless shower designs.
Stormtech products are made from low embodied carbon 316 stainless steel, low embodied carbon anodized aluminium, and certified Best Environmental Practice PVC.
Linear drains sit above the waterproofing layer. Waterproofing must be installed by a qualified/ licensed professional.
PVC kits are lighter and easier to cut, while stainless steel kits are recommended for outdoor use due to greater durability under UV and extreme conditions.