The Ti is a Tile Insert grate, a popular style for modern architecture due to it's discreet integration in tiled floor applications. Made from low-carbon 316 marine grade stainless steel for excellent strength, durability and corrosion resistance.
| Product Code | 65Tii30MTL |
| Range | 65mm |
| Kit Type | Made to length |
| Channel Width | 74mm |
| Channel Depth | 31mm |
| Channel Material | Stainless Steel |
| Greentag | |
| Watermark | |
| Compatible Pipes | DN40, DN50, DN65 |
| Suits Tile Depth | Tiles up to 12mm |
| File | File Size | Download |
|---|---|---|
| Product Specifications | download Download | |
Bathroom Guide |
||
| 65 Tii25 bathroom 0 | (254.2 KB) | download Download |
Concrete Guide |
||
| 65 Tii25 Concrete 2 | (247.4 KB) | download Download |
Threshold Guide |
||
| 65 Tii25 threshold 0 | (123.0 KB) | download Download |
Timber Floor Guide |
||
| 65 Tii25 timber 0 | (224.0 KB) | download Download |
Wall Guide |
||
| 65 Tii25 wall 0 | (211.4 KB) | download Download |
| File | File Size | File Type | Download |
|---|---|---|---|
| Drain Channel Stormtech SS Channel2 B Tile Grate Made To Length | (719.8 KB) | ZIP | download Download |
Linear drains require only one gradient fall, while floor wastes require a four-way gradient fall. Linear drains also allow for larger format tiles and hobless shower designs.
Stormtech products are made from low embodied carbon 316 stainless steel, low embodied carbon anodized aluminium, and certified Best Environmental Practice PVC.
Linear drains sit above the waterproofing layer. Waterproofing must be installed by a qualified/ licensed professional.
PVC kits are lighter and easier to cut, while stainless steel kits are recommended for outdoor use due to greater durability under UV and extreme conditions.
| File | File Size | Download |
|---|---|---|
| Ti MTL Order Form R2 | (120.5 KB) | download Download |
| Stormtech MTL Multiple Outlets Ti Order Form | (642.5 KB) | download Download |