Low carbon 316 marine-grade stainless steel punched-slot grate designed to suit the SD90 slot drain. It offers a crisp, modern linear detail while maintaining a discreet drainage profile. Please note that this product is a component only compatible with the SD90 slot drain, sold separately.
| Product Code | SDiPS-1000 |
| Range | 30mm |
| Kit Type | Grate Only |
| Channel Width | 30mm |
| Channel Depth | 90mm |
| Length(s) | 1000 mm, 1500 mm |
| Channel Material | Stainless Steel |
| Watermark |
Grate component only, SD90 Slot Drain sold separately. For installations around pools or within 5km of a surf beach, electropolishing is highly recommended.
| File | File Size | Download |
|---|---|---|
| Product Specifications | download Download |
Yes — both the SD90 and SD90H (Slot Drain models) can be used going around corners.
Being slot drains, the grate/insert must stop and start again at the corner join (the slot does not pass through the angle).