Commercial range (CR) features a sturdy, industrial style wedge wire grate with a 5mm wire / 5mm gap. Engineered for strength and reliable durability and customisable to suit any slip and load rating requirements.
| Product Code | SQ200CR |
| Range | 200mm |
| Kit Type | Unit |
| Channel Width | 200mm |
| Channel Depth | 31mm |
| Channel Material | Stainless Steel |
| Watermark | |
| Compatible Pipes | DN50, DN80, DN100 |
| Suits Tile Depth | Tiles up to 12mm |
| File | File Size | Download |
|---|---|---|
| Product Specifications | download Download | |
Bathroom Guide |
||
| SQ100 Bathroom Guide | (204.5 KB) | download Download |
| File | File Size | File Type | Download |
|---|---|---|---|
| Drain Floor Waste Stormtech Square SS Grate | (907.6 KB) | ZIP | download Download |
The flow rates depend on the outlet size and the type of grate (grate or tile insert).
All grate styles: 0.5l/s (for DN50, DN80 and DN100)
Tile Inserts: 0.38l/s (for DN50, DN80 and DN100)