Featuring a unique clamp system which locks in and protects vinyl flooring, The Vinyl Clamp system is constructed from 316 marine grade stainless steel and offers excellent durability, hygiene and corrosion resistance making it an ideal choice for commercial, hospitality and health and aged care applications.
| Product Code | VC100-25 |
| Range | 100mm |
| Kit Type | Made to length |
| Channel Width | 170mm |
| Channel Depth | 27mm |
| Length(s) | 25 mm, 42 mm |
| Channel Material | Stainless Steel |
| Watermark | |
| Compatible Pipes | DN40, DN50, DN65, DN80, DN100 |
Grates longer than 1500mm supplied in sections. Channels over 3000mm supplied in sections with joiner. +/- 2mm tolerance on dimensions.
| File | File Size | Download |
|---|---|---|
| Product Specifications | download Download | |
Installation Guide |
||
| VC100 42 Installation | (333.0 KB) | download Download |
| File | File Size | File Type | Download |
|---|---|---|---|
| Drain Channel Stormtech Vinyl Clamp Made To Length | (765.9 KB) | ZIP | download Download |
| File | File Size | Download |
|---|---|---|
| Stormtech Vinyl Clamp 25 42 Order Form | (204.0 KB) | download Download |
| Stormtech Vinyl Clamp 25 42 Multiple Outlets Order Form | (522.2 KB) | download Download |